1.Literacka Podróż Hestii

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Literacka Podróż Hestii

Świat Mundka nominowany do pierwszej edycji prestiżowej nagrody Literacka Podróż Hestii.

Uzasadnienie wyboru Kapituły konkursu:

Trzynastolatki – ni pies ni wydra. Już nie dzieci, a jeszcze nie dorośli. Podatni na zranienia, nie uzbrojeni, ciągle wątpiący we własne talenty i moce. Nadal podporządkowani i zależni od woli rodziców, ale też świadomi, że ich pierwsze samodzielne decyzje zaciążą na reszcie życia. Taki jest Mundek, taka jest Inga i pół tuzina bohaterów tej książki. Każde z nich ma inny „background”. Jedni dostali od życia same asy, inni blotki, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Murowani faworyci nierzadko przegrywają, a outsiderzy okazują się czempionami. Mundek i Inga przepoczwarzają się, na naszych oczach formują się ich nastoletnie charaktery. Wiele zależy od determinacji, odwagi, wsparcia choćby jednej pomocnej osoby. Ta książka jest zapisem trzynastoletnich rozterek, nieśmiałej przyjaźni, być może pączkującej miłości. Dobre, wiarygodne dialogi dodają jej „witaminy”.

Lista Skarbów Książki Dziecięcej 2020

Świat Mundka wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2020

logo mkd zmiana lista skarbow


Książka Roku 2020 PS IBBY

Wyróżnienie za powieść Świat Mundka w Konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

Z noty jury: „(…) Świat Mundka, na pozór lekka, klasyczna historia obyczajowa (…), jest jednocześnie mądrą, odważną i przejmującą opowieścią o przemocy, lekceważeniu, wywoływaniu poczucia winy, samotności; o tym, jak bardzo dorośli nie chcą lub nie potrafią poradzić sobie z wychowaniem dzieci. Zakończenie utworu, choć sugeruje, że nie każdy Kopciuszek może liczyć na spektakularną odmianę losu, jest jednak zakończeniem optymistycznym.” (dr Maciej Skowera)

Koziołek 2019

Wyróżnienie za powieść Kobra w 26. Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Stypendium MKiDN 2019


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu rozpowszechniania kultury na rok 2019/II
Dziedzina: Literatura (projekt powieści dla dzieci Już, już!)

Guliwer w krainie Olbrzymów


Katarzyna Wasilkowska jest laureatką nagrody „Guliwera w krainie Olbrzymów” za rok 2016, przyznawanej przez kwartalnik Guliwer za znaczące zaistnienie na rynku literatury dziecięcej.

Pokonkursowa lista bis PS IBBY

Na listę bis konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY trafiły dwa tytuły: