Szkoła Podstawowa w Strzegocinie

Na zaproszenie Dyrektor GBP w Świerczach, Pani Moniki Sosnowskiej-Grzesiak, poprowadziłam warsztaty translatorskie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Poniżej relacja Pani Sosnowskiej-Grzesiak, z którą bardzo dziękuję. Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości GBP w Świerczach i Szkoły Podstawowej w Strzegocinie.

Warsztaty translatorskie z Katarzyną Wasilkowską

22 lutego 2019 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świerczach zorganizowała spotkanie z nagrodzoną Guliwerem w Krainie Olbrzymów autorką książek dla dzieci i młodzieży, copywriterką i tłumaczką panią Katarzyną Wasilkowską. Warsztaty translatorskie „Jak przetłumaczyć nieprzetłumaczalne, czyli co to są idiomy? odbyły się w Szkole Podstawowej w Strzegocinie a uczestniczyli w nich uczniowie klasy VI i VII. 
Warsztaty wpisywały się w obchodzony dzień wcześniej Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie dowiedzieli się: jaka jest różnica między czytaniem tekstu obcojęzycznego ze zrozumieniem, a przekładaniem go na język polski, co to są idiomy, jakich rozróżniamy tłumaczy (tłumacz symultaniczyny, techniczny, przysięgły, tłumacz literatury).
Próbowali swoich sił w tłumaczeniu na język polski angielskich idiomów. Rozmawiali z panią Katarzyną na temat przekładów „Kubusia Puchatka” – bardziej znanego Ireny Tuwim i mniej znanego Moniki Adamczyk. Pisarka opowiadała o tym na co trzeba zwrócić uwagę robiąc przekład i na co trzeba uważać korzystając z automatycznych translatorów. 
Na pytanie dzieci: Ile lat uczyła się angielskiego, żeby zostać tłumaczem? Autorka odpowiedziała: Jeśli lubisz coś robić, to nie ma znaczenia, jak długo się tego uczysz, bo uczymy się przez całe życie.
Na spotkaniu nie zabrakło również pytań dotyczących książek Pani Katarzyny, a jest ich już kilka, m.in. Jowanka i gang spod Gilotyny, Królestwo jakich wiele, Mleczak, Baltazar wraca do domu, Kobra i opowiadanie zamieszone w antologii Czarownice są wśród nas. Dzieci mogły kupić egzemplarze powieści Autorki i otrzymać dedykację. Bezpośrednie spotkanie z Autorką dla wielu uczniów było ważnym przeżyciem. Byli dumni i podekscytowani. Jedna z uczennic zdradziła nam, że do tej pory dedykacje do książek pisali jej tylko rodzice, a dziś pierwszy raz dostała autograf od samej pisarki. 
Dziękujemy pani Katarzynie Wasilkowskiej za pouczające, mądre spotkanie i pani Katarzynie Majewskiej – dyrektor SP w Strzegocinie za możliwość organizacji warsztatów.