Zaolzie

„Z książką na walizkach”, 15-17 października 2018 r.

Jest sobie zapomniana kraina. Tuż, tuż za rzeką, w górach, w buczynowych lasach, niedaleczko. Może nie słyszymy o niej, bo żyją tam zbyt zgodnie – Polacy wśród Czechów, ewangelicy obok katolików. Dwadzieścia pięć polskich szkół, maleńkich i całkiem dużych, gdzie mówi się po polsku, po czesku i „po naszemu”, zaolziańską przepiękną gwarą. Szkoły tak dobre, ciepłe i rodzinne, że posyłają do nich swoje dzieci nawet Polacy z polskiej strony Olzy i nierzadko sami Czesi. Losy tego regionu nie były łatwe, a jakoś udaje im się wyodrębnić z tej naszej polskości to, co najlepsze i pielęgnować to bez pompy, bez darcia szat i pierza, z taką czułością z jaką wspomina się dobre chwile dzieciństwa. Są na bieżąco z tym, co dzieje się w naszej kulturze, z radością witają polskie książki i, o ja cię kręcę, czytają je!
Oburzamy się, kiedy ktoś tam w Teksasie, Kolumbii czy Nigerii nie potrafi określić gdzie leży Polska, ale kiedy mówiłam znajomym, że jadę na Zaolzie, nikt nie wiedział, gdzie to jest. Najlepiej zorientowanym coś dzwoniło w okolicach Cieszyna, ale myśleli, że to „jakaś tam polska kraina, co nie?”.
Jestem nieskończenie wdzięczna, że dane mi było odwiedzić po raz drugi dzieci z Zaolzia, uczestniczyć wraz z innymi polskimi autorkami w spotkaniach, które w ramach akcji „Z książką na walizkach” miały w tym roku miejsce po raz dwunasty. Przygotowanie i organizacja tej ogromnej imprezy rzuca na kolana i jeszcze raz dziękuję za tę wspaniałość cudownej Heli Legowicz i jej niezłomnemu sztabowi, dziewczynom i chłopakom, których nie będę wymieniać z imienia tylko dlatego, żeby przypadkiem kogoś nie pominąć. A na deser – możliwość niekończących się rozmów, z których zawsze coś dobrego wynika (czyt. wcześniejszy post).
Polecam stronę FB Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Książki, bardzo im się przyda wsparcie, świadomość, że wiemy, że tam są. Oni o nas pamiętają.

PSP Jabłonków
15.10.2018 r., 08:00

Szkoła Podstawowa im.Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie https://pzsjablunkov.cz/

PSP Bukowiec
15.10.2018 r., 10:00
PSP Gródek
16.10.2018 r., 08:00

PSP Nawsie
16.10.2018 r., 10:00
Biblioteka Mosty
16.10.2018 r., 16:00
Biesiada Literacka, Teatr Cieszyński, Czeski Cieszyn
17.10.2018 r., 09:00